آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال — مقدماتی تا پیشرفته

آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال

آموزش تحلیل تکنیکال گام بسیار ضروری برای موفقیت در بازارهایی مثل بورس، Forex و Crypto است. در واقع تحلیل تکنیکال، زبان تمام بازارهای مالی مبتنی بر عرضه و تقاضا مثل بورس، فارکس، طلا، دلار، مسکن و ارزهای دیجیتال است و با اموزش آن می‌توانید از زمان سبقت بگیرید و یک گام جلوتر از آن حرکت کنید.

تحلیل تکنیکال چیست؟

بطور خلاصه هنر تحلیل تکنیکال به معنی “پیش‌بینی قیمت‌ها با استفاده از تحلیل نمودار قیمت در گذشته” است. تمامی پایه و اساس مباحث منطقی و فلسفی تحلیل تکنیکال در سه اصل ابتدایی اما مهم و کاربردی خلاصه می‌شود:

  1. همه چیز در قیمت لحاظ شده است: در واقع تکنیکالیست‌ها معتقدند که قیمت سهام، منعکس‌کننده تمام فاکتورهای تاثیرگذار روی سهام است. به این معنی که فاکتورهایی مثل تحلیل بنیادی، شرایط اقتصادی خرد و کلان، روانشناسی بازار، اخبار و غیره جدای از قیمت نیستند. در واقع تغییرات قیمت در آینده نتیجه تاثیر مستقیم تمامی این فاکتورها است. بنابراین تحلیل قیمت‌ها، تمام آن چیزی است که برای واکاوی آینده یک بازار مالی نیاز داریم.
  2. حرکت قیمت‌ها بر اساس روندها است: قیمت‌ها تمایلی به تغییر روند خود ندارد در واقع قیمت دوست دارد روند قبلی خود را حفظ کند. روند فعلی قیمت تا زمان اعمال یک فاکتور خارجی بازدارنده پابرجا می‌ماند. بنابراین کافی است روند فعلی قیمت را تحلیل کنیم.
  3. تاریخ تکرار می‌شود: وقتی بازار نسبت به قیمت واکنش خاصی را نشان می‌دهد در آینده نیز احتمالا واکنش مشابه خواهد داشت. در واقع احتمالا این الگو در آینده دوباره تکرار خواهد شد. چرا که رفتار معامله‌گران این تغییرات قیمتی را ساخته و انسان هم موجودی علاقمند به تکرار است!

مزایا و معایب تحلیل تکنیکال

از مزایای این تحلیل می‌توان به انعطاف‌پذیری و سازگاری بالا، منابع آموزشی بیشتر، فهم راحت‌تر، یادگیری آسان‌تر، سرعت بالا و واکنش بهتر در تحلیل و معاملات الگوریتمی اشاره کرد. نقطه ضعف آن، خود تفسیرگری (تحلیل متعصبانه)، ناتوانی در شناسایی ارزش ذاتی و ابزارها و روش‌های مختلف است.

تحلیل تکنیکال، شرط لازم برای موفقیت در بازارهای مالی است اما کافی نیست! با آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال (مقدماتی تا پیشرفته) میتوان به تمامی اصول مسلط شوید و با بهره گیری از آنها شانس موفقیت خود در بازارهای مالی را افزایش دهید. ابزارهای زیر جز ملزومات یادگیری تحلیل تکنیکال است که در مقالات زیر بطور کامل و رایگان همراه مثال های عملی از بورس، فارکس، ارز دیجیتال، بازار طلا و… آموزش دادیم.

  • خط روند 
  • حمایت و مقاومت
  • الگوهای قیمتی (کلاسیک: بازگشتی، ادامه دهنده، الگوهای کندلی و هارمونیک)
  • اندیکاتور و اسیلاتورها
  • واگرایی ها
  • امواج الیوت
  • فیبوناچی

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پارس‌سهام می باشد و بازنشر مطالب فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع () بلامانع است.